bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Lyme Disease (Lyme Hastalığı) / Volga TUĞALPAY (Veteriner Hekim) 04/03/2014
Volga TUĞALPAY (Veteriner Hekim)

Lyme Disease (Lyme Hastalığı) Kenelerden geçen bir hastalıktır. Aşı ile korunma sağlanabilir.

 
Hastalık etkeni nedir?
Hastalık etkeni Borrrelia burgdorferi dir. İnsanlarda ve köpeklerde eklem, deri lezyonları ve diğer organ bozukluklarına neden olur.
 
Hastalık nasıl bulaşır?
Hastalık genelde hastalığı taşıyan kene ısırığından bulaşır. Köpekler hastalığa insanlar ve kedilerden daha kolay yakalanırlar. Ayrıca dışarda yaşayan köpekler evde yaşayan köpeklere göre daha fazla risk altındadırlar.
 
Hastalık nasıl gelişir?
Hastalık taşıyan kenenin ısırması; hiç bir hastalık semptomu ortaya çıkartmayacağı gibi ilk semptomlar bir kaç ay sonrada ortaya çıkabilir. Ayrıca enfekte olan köpeklerin çok az bir bölümü klinik semptom gösterirler. Hastalığın belirtileri nelerdir ? Hastalık genelde köpeklerde hemen semptom göstermez. Bununla birlikte ilerlemiş vakalarda aşağıdaki semptomlar görülebilir. Ateş (40-41 C'), iştahsızlık, patolojik uyku hali, hareket etmekte isteksizlik, topallık genelde tek bir eklemde bazen de bir kaç eklemde görülür. Eklemler ağrılı olabilir.
 
Nasıl önlem alabiliriz?
Köpekleri kenelerin bol olabileceği ortamlardan uzak tutmak gerekir. Bu hastalığa karşı kullanılabilecek aşı artık ülkemizde bulunmaktadır. Her yıl düzenli olarak kullanılması en iyi korunma yöntemi olacaktır. Hastalığın en çok görüldüğü zamanlar mayıs ve kasım aylarıdır. Bu nedenle bu aylarda kene mücadelesi çok önemlidir.
 
Sonuç;
Bu hastalıkla mücadele edebilmek için kenelerle olan savaşı bilinçli ve inatçı bir şekilde sürdürmek gerekir. Köpekleri sık sık pire ve kene taramasından geçirip doğru zamanlarda ilaçlama yapılmalıdır.


 Lyme Disease (Lyme Hastalığı) Lyme Disease (Lyme Hastalığı) Detaylı Ara...


04/03/2014  | Okunma Sayısı : 1408
Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. Lyme Disease (Lyme Hastalığı) (1409 kez okundu.) - 04/03/2014
Facebook Yorumları

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed