bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Yozgat Tanıtımı


YOZGAT  66 

NÜFUSU: 492,127

İLÇELERİ: Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy'dür.

TARİHÇESİ: Yozgat; Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Sorgun ilçesi sınırları içerisinde bulunan "Alişar Höyüğü"nde yapılan kazılar neticesinde 5000 sene öncesine ait eserler bulunmuştur. Yozgat Hitit'lerin hâkimiyetinden sonra, M.Ö. 1200'lerde Frig'lerin hâkimiyetine girmiştir. M.Ö. 6. Yüzyılda Lidya Krallığına bağlanarak, müteakiben Pers'ler, M.Ö. 4. Yüzyılda da Makedonyalılar tarafından ele geçirilmiştir. Yozgat, ülkemizin, mütareke ve millî mücadele yıllarında adını önemle duyuran iller arasında yer almaktadır. Yozgat, Kurtuluş Savaşı'nda merkezi Ankara'da bulunan 20. Kolordu'nun denetimi altında bulunmaktaydı. Sivas Kongresi günlerine kadar Yozgat'ta direnişle ilgili önlemli bir gelişme olmamıştır. Ancak, Muhittin Paşa'nm 19 Eylül 1919'da Kuva-yi Milliyece tutuklanması, Necip Bey'in de 20 Ekim 1919'da Heyet-i Temsiliyenin isteği üzerine görevden alınmasıyla, bu durum değişmiştir. Yozgat hâlen, idarî açıdan; 14 ilçe ve 65 belediye olmak üzere, toplam 684 yerleşim yerinden ibarettir.

NEREDE GEZİLİR: Yozgat Ulu Camisi, Cevahir Ali Efendi Camii, Başçavuşoğlu Camii ve Yozgat Saat Kulesi, Yozgat Çamligi Millî Parki, Yozgat Müzesi, Akdağmadeni Kadı Pınarı Orman içi Dinlenme Yeri, Sarikaya Terzili Kaplicasi, Tavion İlkçağ Kenti Kalıntıları, Yerköy Çapanoğlu Camileri.

NE YENİR: Arabası, madımak, salçalı çılbır, çuhama, hedik, bulgur pilavı, tas kebaplı bulgur pilavı, Yozgat böreği testi kebabı ve Yozgat tandır kebabı, başlıca yiyecekler arasındadır.

NE ÜRETİR: Buğday, arpa, çavdar, mısır, nohut, fasulye, yeşil mercimek, şekerpancarı, ayçiçeği, patates, lahana, patlıcan, kabak, domates. Elma, armut, kayısı, vişne, üzüm, ayva, badem ve ceviz.

 

Yozgat Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1757

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed