bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Yalova Tanıtımı


YALOVA  77

NÜFUSU: 181,758

İLÇELERİ: Altınova, Armutlu, Çiftlikköy, Çınarcık ve Termal.

TARİHÇESİ: Yalova yöresi, tarihte, Bitinya, Roma, Doğu Roma (Bizans) toprakları içinde yer aldı. Yerleşmenin antik dönemdeki tam adı bilinmemekle birlikte, yöreye PYLOPYTHİA ve XENODOCHİON dendiği, çeşitli kaynaklarda yer almaktadır. Günümüzdeki Hersek ve Çiftlikköy arası, Roma, Doğu Roma (Bizans) İmparatorlarının ve saray çevrelerinin yazlık sayfiye kenti olarak ün yapmıştı. Adı geçen bölge, HALİZONES TOPRAKLARI ya da YALAKOVASI olarak tanınıyordu. 26 Ağustos 1922'de başlayan Türk taarruzu karşısında Yunan askeri, büyük bir bozguna uğrayarak İzmir'e doğru kaçtı. Yalova bölgesinde toplanan Halit(Karsıalan) Paşa komutasındaki Sağ ve Sol Kol Birlikleri (Yalova Müstakil Bölük unsurları da dâhil), 4 Eylül 1922'de, Gemlik istikametine doğru harekata başladılar. Sonuçta, 18 Eylül 1922'de, son Yunan askeri de Anadolu'dan çekilmek zorunda kaldı.

NEREDE GEZİLİR: Çınarcık, Esenköy ve Armutlu sahilleri, plajları, kampları ve piknik alanlarıyla eğlence ve dinlenme merkezleridir. Üvezpınar Şelalesi, Atatürk Köşkü Müzesi, Termal kaplıcaları, Armutlu kaplıcaları, Sudüşen şelâlesi ve Delmece yaylası gezilip, görülmesi gereken yerlerdir.

NE YENİR: Ispanaklı Yalova böreği, Yalova köftesi, Yalova omleti, yumurta tiridi, yaprak pidesi, pavli, luhu şuşkey çirbuli, lalanga, çubiyiş gayi, papa, silohto, paponi, patlıcanlı piliç ve çeşitli balık yemekleri.

NEREDE YENİR: Yalova'daki Atatürk Köşkü Tesislerinde bazı lezzetleri tadabilirsiniz. Ayrıca Yalova Çınarcık'taki Tahta Kaşık Restaurant tavsiye edebileceğimiz diğer bir lezzet noktasıdır.

NE ÜRETİR: Zeytin, şeftali, elma, kiraz, kivi; kestane, ceviz, nar, incir, üzüm, vişne, karpuz, kavun; buğday, arpa ve yulaf. El sanatları ile hayvansal doku ürünleri.

 

Yalova Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1646

İstatistikler
Sitemizde şuan, 7 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 519, Toplamda 11156312 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.
savoybetting dinamobet bahigo jojobet imajbet betebet imajbet betper betmarino