bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Van Tanıtımı


VAN  65

NÜFUSU: 979, 671

İLÇELERİ: Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp ve Saray.

TARİHÇESİ: Van tarih boyunca birçok medeniyete beşiklik yapmış illerimizden biridir. Urartular döneminde Tuşba adıyla başkentlik yapmış, Alpaslan'ın oğlu Melikşah tarafından 1064 tarihinde fethedilmesiyle, Türk hakimiyetine girmiştir. Osmanlılar döneminde 'Vilâyet-i Sitte' adı verilen ve bugünkü bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerini içine alan altı ilden birisi Van'dır. Bugün Van Şehrinin Kurulu bulunduğu yer, Osmanlılar döneminde bağlık, bahçelik olarak kullanılmıştır. Urartulular, Bizanslılar, Ermeniler, Müslüman Araplar, Selçuklular, İlhanlılar, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar'dan kalan tarihî eserlerle tam anlamıyla tarihî bir şehir olan Van güzel golü, eşsiz su ve ışık potansiyeli; ılımlı iklim ve tabiat güzellikleriyle aynı zamanda bir turizm şehridir.

NEREDE GEZİLİR: Van gölü kıyıları, Akdamar adası, Bendimahi çağlayanı, Hosap ve Körzüt kaleleri, Akdama kilisesi, Ulucami, Hüsrev paşa ve İzdisar Camileri, Halime Hatun kümbeti ve Van müzesi.

NE ÜRETİR: Üzüm, elma, kavun, kayısı, buğday, arpa, çavdar, şeker pancarı, et, yumurta ve bal.

NE YENİR: Murtuğa (kahvaltılık), cacık (kahvaltılık), ekmekli et, ekseli, bulgur aşı, ilitme, ekşili, senseger, otlu peynir, Van balığı ve senseger.

NEREDE YENİR: Van'ın meşhur olan yöresel kahvaltısı için Sütçü Fevzi, uğrayabileceğiniz mekânlardan. Van'ın Bostaniçi beldesindeki Yöresel Yemekler Evi'nde ise Van'ın lezzetlerini tadabilirsiniz.

 

Van Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1329

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed