bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Uşak Tanıtımı


UŞAK  64

NÜFUSU: 334,115

İLÇELERİ: Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey.

TARİHÇESİ: Uşak ve çevresinin M.Ö. 4000 yılından itibaren yerleşime açıldığı anlaşılmaktadır. Özellikle bronz çağında yerleşimin daha yaygınlaştığı görülmektedir. MÖ.2000'de Anadolu'da ilk siyasî birliği kuran Hititlerin, daha sonra da Friglerin batı sınırını oluşturan Uşak ve çevresi bu kültürlerden ziyade, İon Kültürünün etkisi altında kalmıştır. 1071'den sonra yöre zaman zaman Selçuklular ile Bizanslılar arasında el değiştirmiş, 1176 yılında Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan ile Bizans İmparatoru Manuel Komnenos arasında yapılan Miryakefalon (Kumdanlı) Savası sonucunda şehir Selçuklulara geçmiştir. Beylikler döneminde Yunanlılar silah zoruyla Sevr Antlaşmasını Osmanlı Devletine kabul ettirebilmek için 22 Haziran 1920 tarihinde taarruza başladılar. 29 Ağustosta Uşak'ı işgal etti. Yunanlılar Uşak'a girdikleri zaman eşraftan ve köklülerden pek çoğunun evlerini yağmaladılar. Yunanlılar işgalden sonra şehre yerleşmek için, bazı evlere el koydular.

NEREDE GEZİLİR: Arkeoloji müzesi, Etnografya müzesi, Blaundops ve Sebaste ilkçağ kentleri, Delikkaya kilisesi, Uşak Ulu Camii, Burmalı Cami ve Çakaloz Cami.

NE YENİR: Uşak tarhanası, çömlek eti, çömlek yoğurdu, tas kapama, keşkek, haşhaş sürtmesi, ciğerli bulgur, alacatene, patlıcan salatası, güveç eti, et köftesi, domates yemeği; ıspanak kavurması, bulgur pilavı, kuskus pilavı ve ıspanaklı börek.

NEREDE YENİR: Uşak merkezdeki Nizam Lokantası ve Toros Lokantası bu ilimizde deneyebileceğiniz birkaç mekândan ikisidir.

NE ÜRETİR: Buğday, arpa, şeker pancarı, tütün, üzüm, vişne, ayva, armut ve kiraz.

 

Uşak Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1610

İstatistikler
Sitemizde şuan, 9 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 1605, Toplamda 11331840 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.