bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Tokat Tanıtımı


TOKAT  60 

NÜFUSU:620, 722

İLÇELERİ:Almus, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt ve Zile.

TARİHÇESİ:M.Ö.3000 yıllarından başlayarak, 14 devlet ve birçok beyliğin yaşadığı ve egemen olduğu Yeşilırmak havzası içinde yer alan Tokat, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Hitit, Frig, Med, Pers, Makedon, Roma, Bizans, Araplar, Danişment, Selçuklu, Moğol, İlhanlı, Osmanlı, bu bereketli topraklarda hüküm sürmüştür. Tokat ve kazalarında Redd-i İlhak Cemiyetleri kuruldu. TBMM hükümeti, 1921'de Mayıs 1922 günü meclise verdiği önerge ile Dâhiliye Vekilinden Pontusculuk hakkında açıklama yapmasını istedi. Karadeniz'deki Rumların büyük bir kısmı memleketin başka bölgelerine gönderilmek suretiyle, Pontusculuk hareketi önemli ölçüde çözüme kavuştu. Böylece Tokat'ta etnik bütünlük sağlanmış oldu.

NEREDE GEZİLİR:Garipler Camii, Alaca Mescid, Hâtuniye meydan Camii, Hamza Bey Câmii,Ulu Cami, Silahtar Ömer Paşa Camii, Çukur medrese, Ebü'l-Kâsım Türbesi, Kırk kızlar kümbeti, Melik Gazi türbesi, Tokat köprüsü, Saat kulesi, Tokat kalesi, Taşhan, Turhal kalesi, Niksar kalesi, Zile kalesi (Nama hisarı), Nikopolis, Neokaseria (Kaberie),Tokat müzesi, Zinav gölü, Sulusaray kaplıcası,Reşâdiye kaplıcası, Başören içmesi ve Ayvaz suyu.

NE YENİR:En meşhur olanları Tokat kebabı, çemenli yumurta, mumbar dolması, etli yaprak dolması, mercimekli bulgur pilavı, sac çökeleklisi; madımak, bat, köme (cevizli sucuk), Zile pekmezi, ciğer çorbası, keşkek, katmer, bacaklı çorba, mantı, patlıcan pekmezi.

Ünlü Tatlılar:Un helvası.

NEREDE YENİR:Tokat'ın merkezindeki Nadir Restaurant burada gidebileceğiniz nadir mekânlardan biri.

NE ÜRETİR:Buğday, arpa, mısır, nohut, fiğ, şekerpancarı, yeşil mercimek, yonca, tütün, soğan, ayçiçeği ve patatestir. Başta domates olmak üzere, her çeşit sebze ve meyve yetişir. Tokat'ta yetişen tütün, kokulu ve en iyi cinstendir. Çavuş üzümüne benzeyen "narince" üzümü meşhurdur. İlde el sanatlarından yazmacılık, halıcılık ve bakırcılık yapılmaktadır.

 

Tokat Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1735

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed