bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Şırnak Tanıtımı


ŞIRNAK  73

NUFUSU:416,001

İLÇELERİ: Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Silopi ve Uludere.

TARİHÇESİ: Şırnak ili tarih olarak çok eski bir geçmişe sahiptir. Şırnak ili Katip Çelebi'nin 17. Yüzyılda yazdığı, "Seyahatnameye ve tarihî rivayetlere göre, Nuh Tufanı öncesine dayanır. Bu rivayetlerde belirtildiğine göre, Cizre, tufandan sonra ikinci kez Hz. Nuh (AS) ve oğulları tarafından inşa edilirken, Cizre'nin kızgın sıcağından korunmak için, Şırnak yazlık ve yaylak olarak inşa edilmiştir. 1913 yılında ilçe olmuş ve Siirt iline bağlanmıştır. Bu konumu 1990 yılma kadar sürmüştür. 18 Mayıs 1990 tarih ve 20522 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan 16. 05.1990 tarih ve 3647 sayılı yasa ile il statüsüne kavuşmuştur. İle bağlı, 6 ilçe bulunmaktadır. Bu ilçeler Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Silopi ve Uludere'dir.

NEREDE GEZİLİR: Cizre Kalesi, Cizre JJlu Cami, Nuh Peygamber türbesi ve Camii, Abdaliye Medresesi ve Mem-u Zin Türbesi, Kırmızı Medrese ve Ahmet El Cezeri Türbesi. Finik ören yeri, Bâbil ören yeri, Dirheler (dev evleri), Şah örenyeri, Akabin Köprüsü (Fevzi Çakmak Köprüsü), Kasrik Köprüsü, Beyaz Köprü ile Besta ve Narfaran kaplıcası.

NE YENİR: Büryan, pırtıke, bumbar, perde pilavı, kutlık, serbıdev, hekeheşandi, şımşıpe, meyre, bırınczer, mahmılatık, fireydin ve suryaz.

NE ÜRETİR: Tarım ve hayvancılık; Şırnak'ta tarım, hayvancılık ve sınır ticareti ekonominin temelini oluşturur. Buğday, arpa ve mercimek üretimi başta gelir. Sanayi bitkilerinden pamuk ekimi yaygındır. Cizre ve Silopi ilçelerinde yüksek kaliteli nar ve üzüm yetişir. Hayvancılık göçerlerin işidir. En çok kıl keçisi, koyun ve yöreye özgü kahverengi tüylü tiftik keçisi beslenir. El sanatları; Şırnak'ta şal-şapik ve rençberi denilen dokuma türlerinde üretim yapılmaktadır. Ancak son yıllarda dokuma tezgâhlarında önemli ölçüde azalma görülmektedir. Hah, kilim dokumacılığı, keçecilik şehirdeki diğer el sanatlarının başında gelmektedir.

 

Şırnak Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1546

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed