bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Sinop Tanıtımı


SİNOP  57

NÜFUSU:198,412

İLÇELERİ:Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gerze, Saraydüzü ve Türkeli.

TARİHÇESİ:Sinop Anadolu'nun en kuzeyinde, Boztepe Yarımadası'nın kıstağında kurulmuş bir şehirdir. İki doğal limana sahip olması ona, tarih boyunca deniz ticaretinde önemli bir ayrıcalık sağlamıştır. Bu durum, Prehistorik çağlardan itibaren topraklarında değişik kültürlerin yerleşip iz bırakmasına vesile olmuştur. Son yıllardaki araştırmalar şehrin tarih öncesini önemli ölçüde aydınlatmıştır. Eylül 1919'da şehirdeki küçük İngiliz birliği, Sinop Mutasarrıfı Mazhar Tevfık Bey'i tutuklamak ve hükümet konağına İngiliz Bayrağı asmak istemişse de, halkın sert tepkisi üzerine bundan vazgeçmek zorunda kalmışlardır. Sinop, İstiklâl Savaşı'na da bütün gücüyle katılmıştır. Sinop Sancağı'nın Ayancık-Boyabat ve Merkez İlçeleri İstiklâl Harbi'nde en çok şehit veren bölgelerden kabul edilir.

NEREDE GEZİLİR:Sinop müzesi, Sinop kafesi, Eski Sinop cezaevi, Alâeddin Cami, Seyyit Bilal Hazretleri Türbesi, Saat Kulesi, Balatlar Kilisesi, Guzfındık-Bozarmut yaylaları ve İnaltı mağarası.

NE YENİR:Mısır unu tarhanası, balıklı bulgur pilakisi, hamsi içli tavası, palamut bulgur pilakisi, pilaki, kuzu dolması, ıslama, kabak millesi, cızlama, etli hamuru, etli ekmek, nokul, ve çeşitli pideler. Keşkek, katlama, saç böreği, kulak hamuru, ayva yemeği ve kırlangıç çorbası, Sinop kestanesi, içli Tavas ve mamalika.

Ünlü Tatlılar:Mısır pastası, nişasta helvası, pekmez helvası ve kestane helvası.

NEREDE YENİR:Sinop merkezdeki Saray Restaurant, yöresel yemekleri tadabileceğiniz bir mekân.

NE ÜRETİR:Tahta oymacılık ve dokumacılık çok ileri durumdadır. Kestane, armut, kiraz, muşmula ve kızılcık; keten, buğday, arpa, mısır, pirinç, mahlut, fasulye, bezelye, tütün, şekerpancarı ve ceviz.

 

Sinop Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1593

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed