bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Niğde Tanıtımı


NİĞDE  51

NÜFUSU:331,677

İLÇELERİ:Altunhisar, Bor, Çamardı, Çiftlik ve Ulukışla.

TARİHÇESİ:Niğde ilinin bilinen tarihi beş bin sene önceye dayanır. Eski çağlarda Niğde şehrinin bulunduğu yerde yerleşme merkezi yoktu. Hititler zamanında Niğde, "Nahita" isimli bir yerleşme merkeziydi. Hitit Devletinin yıkılışı ile bu bölge, M.Ö. 8. Asırda Frikya Devletinin hâkimiyeti altına girdi. Anadolu'da kurulan Frikya ve sonradan Lidya Devleti, yine iç karışıklıklar ve bölünme neticesi yıkılınca, bu bölge Perslerin eline geçti. Fatih Sultan Mehmed Hanın oğlu Şehzade Mustafa tarafından büyük bir yenilgiye uğratılıp, doğuya sürüldüler. Aynı sene İshak Paşa, Niğde’yi Karamanoğullarından  geri  alarak,  Karamanoğulları Beyliğini kesin bir şekilde tarihten sildi. Böylece Anadolu, Osmanlı idaresinde Fırat veToroslara kadar birleşti. Osmanlı devrinde Niğde, zaman zaman isyanlara ve çatışmalara sahne oldu, bundan zarar gördü ve göçler başladı. Kayseri ve Konya gelişirken, Niğde iç isyanlarla ikinci derecede bir şehir durumuna düştü. İsyan eden Abaza Mehmed Paşa, Niğde'yi yağma etti. Düşman istilâsı görmemiş bir ilimiz olan Niğde, Cumhuriyet devrinde (1923) il merkezi oldu.

NEREDE GEZİLİR;Niğde Müzesi, Alaaddin Camii, Sungurbey Câmi(1335), Paşa Cami (17.yy.), Kale Camii (1747), Hanım Camii (1452), Selçuklardan kalma Hüdavend Hatun Türbesi, Dörtayak Türbesi ve Osmanlı Dönemi Şerifali Türbesi, Niğde Kalesi, Saat Kulesi, Kuşkayası mezarlığı, Gümüşler ören yeri ve manastırı.

NE YENİR:Niğde tavası, saç kavurma, tandır ve çanak fasulyesi, mangır çorbası, oğma çorbası, pancar çorbası, erişte pilâvı ve çorbası. Ayva boranisi, elma dolması, tarhana çorbası, kuskus pilavı ve çorbası, üzüm boranisi, kabak köftesi, kabak musakkası, ditme, tirit, söğürme, valu söğürme, tatlı havu, ayvan boranisi, soğan yahnisi, ekkabağı, yoğurtlu çorba, mumbar dolması, papara ve kaygana.

Ünlü Tatlılar:Aşure, burma tatlısı ve kaşık kayganası.

NE ÜRETİR:Ayçiçeği, patates, buğday, arpa, çavdar, fasulye, nohut, sarımsak, şekerpancarı, elma, misket elması ve üzüm.


Niğde Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1444

İstatistikler
Sitemizde şuan, 5 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 79, Toplamda 11382722 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.