bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Muş Tanıtımı


MUŞ  49

NÜFUSU:405,509

İLÇELERİ:Bulanık, Hasköy, Korkut, Malazgirt ve Varto.

TARİHÇESİ:Hurri-Mitanni Krallığı ve bölgede bulunan Urartu kitabelerinden Urartu Krallığının bu bölgeye hâkim olduğu anlaşılmaktadır. M.Ö. 7. Asırdan itibaren Medler ve bilahare Persler bölgeyi ele geçirdiler. Babilliler bu bölgeye gelmişlerse de, bölgeyi tamamen ele geçirememiştir. M.Ö. 4. Asırda Makedonya Kralı İskender, Anadolu ve İran'ı istila edip, Pers Devletini ortadan kaldırarak, bölgeyi Makedonya Krallığına bağladı. İskender'in ölümünden sonra, Makedonya Krallığı, bu topraklarda hâkimiyetini devam ettiremedi. Muş, Anadolu'nun kapısı konumdadır. Malazgirt Savaşıyla birlikte bin yıllık bir Türk Müslüman geleneğini yansıtır. 1901'den itibaren Rusya'nın yardımı ve İngiltere'nin teşvikiyle, Ermeni Taşnak Komitesi, Muş çevresinde Müslüman-Türk köylerini basarak, çok büyük katliamlar yaptılar. Osmanlı Devleti bu isyanları şiddetle bastırdı. Birinci Dünya Harbinde Rusların teşvik ve yardımı ile yine, Ermeniler, Ermeni Devleti kurma hayaliyle büyük katliamlar yaptı. Müslümanlara âit binalar, ağaçlar, hattâ mukaddes kitabımız Kur'ân-ı Kerîm dahil her türlü dinî eserleri yaktılar. 18 Şubat 1916'da Ruslar, Muş'u işgal etti. 26 Temmuz 1916'da Türkler Muş'u yeniden ele geçirmesine rağmen, takviye alan Rus birlikleri, 9 Ağustos 1916'da yeniden Muş'u işgal etti. Böylece 5 ay 6 gün ve 8 ay 23 gün olmak üzere, toplam; 1 sene 1 ay 29 gün devam eden işgal esnasında, Ruslar ve Ermeniler çok büyük katliamlar yaptılar.

NEREDE GEZİLİR:Ulu Cami, Alâaddîn Camii, Hacı Şeref Camii, Muş Kalesi, Malazgirt sahrası, Kale tepe, Kızıl Ziyaret tepe, Bulanık gölü ve Barikon kaplıcası.

NE YENİR:Muş köftesi, hazüt dolması, kırçıklı kalem dolması, teter helvası, kurçık, keşkek, herse, murtoge, cevbelek, helimaşi, jag, gülük, cortı aşı, kenger, sepidak, muş büryan uçkun ve kak yenebilir.

NEREDE YENİR:Muş lezzetlerini tadabileceğiniz mekânlardan biri, Belediye çarşısında bulunan Şark Lokantasıdır.

NE ÜRETİR:Kavun, karpuz, üzüm, lahana, buğday, arpa, mısır, nohut, tütün ve şekerpancarı.

 

Muş Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1580

İstatistikler
Sitemizde şuan, 3 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 241, Toplamda 11241733 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.