bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Kocaeli Tanıtımı


KOCAELİ  41

NÜFUSU:1,437,926

İLÇELERİ:Gebze, Gölcük, Karamürsel, Kandıra ve Körfez.

TARİHÇESİ:Kocaeli'nin tarihi Frikyahlara dayanır. M.Ö. 8. Asırda Magaralılar İzmit Körfezinin ucuna yerleşmişlerdir. "Astakos" ismini verdikleri bir kent kurmuşlardır. Balkanlardan gelen Traklar muhtelif tarihlerde bu bölgeye gelmişlerdir. M.Ö. 3. Asırda Trakya Kralı Lysimacos "Astakos" kentini tahrip etmiştir. 1337'de Orhan Gazi zamanında Akça Koca emrindeki Türk ordusu İzmit ve çevresini fethetmiştir. Orhan Gazi İzmit'i il olarak büyük oğlu Rumeli Fâtihi Veliaht-Şehzâde Gazi Süleyman Paşaya vermiştir. Akçakoca Karadeniz'e kadar bütün bölgeyi fethetmiştir. Böylece ilk defa Karadeniz sahiline inilmiştir.  1481 senesinde Fâtih Sultan Mehmed Han büyük bir ordu ile İtalya üzerine sefere çıkarken, İzmit'in Gebze ilçesinde şehid olmuştur. Birinci Dünya Harbinden sonra 6 Temmuz 1920 ile 27 Haziran 1921 arasında 11 ay 22 gün (244 gün) İngiliz ve Yunan işgalinden sonra yeniden geri alınmıştır. Cumhuriyet devrinde Gölcük Türk donanmasının en mühim üssü hâline getirildi ve modern tersaneler, tarihî İzmit tersanesinin yerini aldı.

NEREDE GEZİLİR:  Ballıkayalar,  Eskihisar kalesi,  Hannibal mezarı. Pertev Mehmed Paşa ve Çoban Mustafa Paşa külliyeleri. Orhan Gazi, Mehmed Bey (Fevziye) ve İmaret camileri. Sultan Süleyman köprüsü, Yalı ve Mehmed Bey hamamları ile Yenihamam ve Küçükhamam, Canfeda Kethüda Kadın ve Mısıroğlu çeşmeleri, Hünkâr kasrı, İzmit saat kulesi, İzmit, Yarımca ve Osman Hamdi. Bey müzeleri.

NE YENİR:Cızlama, kıvırma, kandıra yoğurdu, pişmaniye, saray helvası ve çiğceli kavurma.

Ünlü Tatlılar:Höşmerim ve otur Fatma tatlısı.

NEREDE  YENİR:  Merkezdeki  Öz  Babayiğit  Restaurant, Maşukiye'deki  Maşukiye Balık Restaurant, Kocaeli'ne  yolu düşenlerin uğrayabileceği iki durak.

NE ÜRETİR:Buğday, yulaf, mısır, ayçiçeği, şekerpancarı, tütün, keten, domates, lahana, ıspanak, bakla, kereviz, enginar, elma, kiraz, vişne, erik, şeftali, fındık, üzüm, dut. Pişmaniyesi, kirazı ve    fındığı, İzmit çene suyu meşhurdur.

 

Kocaeli Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1331

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed