bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Kırşehir Tanıtımı


KIRŞEHİR  40

NÜFUSU:223,170

İLÇELERİ:Akçakent, Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman ve Mucur.

TARİHÇESİ:Kırşehir ilinin bulunduğu topraklar, tarihte Anadolu'da ilk siyasî birliği kuran Hititlerin toprakları içinde bulunuyordu. Hititlerin iç savaş ve iktidar kavgaları ile dağılıp yıkılmasından sonra, bu topraklara Asurlular hâkim olmuştur. Persler M.Ö. 6. Asırda bu bölgeyi istilâ etmişlerdir. M.Ö. 4. Asırda Makedonya Kralı İskender, Persleri yenmiş, Anadolu ve İran'ı istilâ ederek, Makedonya Devletine katmıştır. Osmanlı devrinde Kırşehir, Konya (Karaman) Beylerbeyliğinin (eyaletinin) 7 sancağından (vilâyetinden) birine merkez olmuştur. Kırşehir'in 4 kazası vardı. Cumhuriyet'ten sonra Kırşehir kendi adım taşıyan ilin merkezi, 1954'te Nevşehir, Kırşehir'den ayrılarak il, Kırşehir ise ilçe olmuştur. 1957'de Kırşehir tekrar il hâline getirilmiştir.

NEREDE GEZİLİR:Alâeddin Camii, Ahi Evren Camii ve Türbesi, Caca Bey medresesi, Melik Gazi türbesi, Âşık PaşI türbesi, Kesik köprü, Kesikköprü kervansarayı, Hitit kalıntıları. Mucur yeraltı şehri, Karakurt kaplıcası, Terme kaplıcası, Bulamaçlı kaplıcası, Mahmutlu kaplıcası.

NE YENİR:Tandırda çömlek paça, keykef, temal, çullama, ahi bulgur pilavı. Kırşehir usulü sebzeli yoğurt çorbası, gendeme ve soğanlama.

NEREDE YENİR:Merkezdeki Doyum Lokantası ve Göl Restaurant Kırşehir'in iki lezzet noktasıdır.

NE ÜRETİR:El sanatları; Bakırcılık, dokumacılık, taş işlemeciliğidir. Halı ve kilim dokumacılığı; Tarım ürünleri buğday, arpa, çavdar, mahlut, fasulye, mercimek, patates, şekerpancarı ve ketendir. Meyveler ise, Elma, armut, erik, ceviz ve üzüm.

 

Kırşehir Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1536

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed