bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

İçel (Mersin) Tanıtımı


İÇEL ( MERSİN )  33

NÜFUSU:1,595,938

İLÇELERİ:Anamur, Aydıncık, Bozkaya, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke ve Tarsus.

TARİHÇESİ:Eski bir yerleşim merkezi olan Mersin ve civarı, arkeolojik kazılara göre çok eski çağlarda insanların yaşadığı bir bölgedir. Mersin yakınında "Yumuktepe" deki kazılardan çıkan eşyalar bu bölgede binlerce sene önce yaşamış insanları gösterir. Yumuktepe civarında bulunan kalenin ise en az 6 bin sene önceye ait olduğu tespit edilmiştir. Anadolu'da en eski tarihî eser olarak kabul edilmektedir. Mersin ve civarı tarih sahnesinde Hititlerle çıkar. Fatih Sultan Mehmet Han devrinin sonlarında İçel ve 1472'de Silifke; Yavuz Sultan Selim Han zamanında (1516) Mersin-Tarsus bölgesi Osmanlı toprağına katılmıştır. Birinci Dünya Harbinden sonra Fransızlar, Mersin'i işgal ettiler. Mersin 17 Aralık 1918'den 4 Ocak 1922'ye kadar 3 yıl 18 gün Fransız işgalinde kaldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile anlaşan Fransızlar, geri çekildi. Fransızlar işgalleri sırasında Ermenilerle birlik olup savunmasız sivil halktan ihtiyar, kadın, çocuk demeden binlercesini işkence yaparak öldürdü.

NEREDE GEZİLİR:İçel (Mersin) Müzesi, Silifke Atatürk Evi, Anamur Müzesi, Tarsus Müzesi, Cennet ve Cehennem Obrukları, Narlıkuyu Mağarası, Eshab-ı Kehf Mağarası, Tarsos, Neopolis, Krykos, Kilindra, Selevkeia, ve Anemurin İlkçağ Kent Kalıntıları, Kleopatra kapısı, Anamur, Kız, Mut, Silifke Kaleleri, Alahan Manastırı, Tarsus Camisi, Lal Ağa Camisi, Erdemli, Silifke, Tarsus ve Narlıkuyu Mozaik Müzeleri.

NE YENİR:Balık ızgaraları, kaya koruğu turşusu, küflü çökelek salatası, zahter salatası, lagos şiş, tantuni, cezerye, kuşgözü, humus, telatur, eya dolması, sırdan, bandırma, yüzük çorbası, kerebici, zahter ve övelemeç.

NEREDE YENİR:Mersin Anamur'daki Asmaaltı Lokantası ve Bergüzâr Aile Lokantası, Fabrikalar Caddesi'ndeki Özkan Tantuni ayrıca Yenişehir'deki Şadırvan Restoran buradaki lezzetlerin tadılabileceği yerlerdendir.

NE ÜRETİR:Portakal, mandalina, limon, elma, şeftali, kiraz, soğan, pırasa, ıspanak, incir, erik, badem, muz, pamuk, mercimek ve kuru fasulye.

 

İçel (Mersin) Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1317

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed