bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Hakkari Tanıtımı


HAKKARİ  30

NÜFUSU: 246, 469

İLÇELERİ:Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova.

TARİHÇESİ:Yörede yapılan araştırmalar, bu topraklarda İÖ. 100.000 - 40.000'e tarihlenen orta paleolotik dönemden başlayarak kısa süreli yerleşmeler olduğunu ortaya koymaktadır. Bölgede Asurlular, Urartular, Medler, Persler, Romalılar, İslâm uygarlıklarına ait bilgiler ve kalıntılar mevcuttur. Hakkari'yi üç yıl kadar işgal altında tutan Ruslar, 1917 Ekim Devriminin ardından yapılan Erzincan ve Brest-Litovsk antlaşmaları uyarınca işgal ettikleri yöreleri boşaltmaya başladılar. Ancak, bu kez de Rus birliklerinin yerini silahlı Nasturi'ler almaya başladı. Urmiye'deki üslerinden Hakkâri yöresine saldırılar düzenlediler. Giderek artan saldırılar üzerine, Osmanlı Hükümeti, Irak'ta bulunan 6. Ordu'yu kuzeye ilerleterek 22 Nisan 1918'de Hakkâri ve yöresinde denetimi ele aldı.

NEREDE GEZİLİR: Melik Muhammed Esad Medresesi, Zeynel Bey Medresesi, Meydan Medresesi, Kelat Sarayı, Seyyid Abdullah Türbesi, Kaya resimleri ve Hakkâri Kalesi.

NE YENİR: Ayran çorbası, gulul çorbası, jaji, duğeba, kirlik, kepaye, kiriş, doleme, keledoş ve keşkek. Ünlü Tatlılar: Asidetatlısı.

NE ÜRETİR:Buğday, arpa, darı, mısır, çavdar, çeltik (pirinç), nohut, fasulye, mercimek, patates, soğan, tütün, arıcılık, balcılık ve el dokuması kilimleri.

 

Hakkari Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 282

İstatistikler
Sitemizde şuan, 6 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 1570, Toplamda 11331805 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.