bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Eskişehir Tanıtımı


ESKİŞEHİR  26 

NÜFUSU:724, 849

İLÇELERİ:Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Milahgâzi, Mihalıççık, Sancakaya, Seyitgazi ve Sivrihisar.

TARİHÇESİ:Tarihi çok eskilere uzanan Eskişehir'in ilk yerleşim noktası şimdiki yerleşimin 6 km kuzeyindeki Şarhöyük (Dorylain) dur. Eski yerleş imindeki harabelerden dolayı şehre "Eskişehir" adı verilmiştir. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkartılan eserlerden edinilen bilgilere göre, Eskişehir ve yöresinin Neolitik çağa kadar (İ.Ö. 10.000-5.000 yılları) uzanan bir yerleşim bölgesi olduğu anlaşılmıştır. Kurtuluş savaşında ise ciddi bir kahramanlık destanı yazan illerimizdendir.

NEREDE GEZİLİR:Eskişehir Arkeoloji Müzesi, Atatürk ve Kültür Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi, Yunus Emre Müzesi, Seyitgazi Müzesi, Eskişehir Valiliği Lületaşı Müzesi, Frig Vadisi, Pessinus, Doryleaum, Karacaşehir, Midas Anıtı, Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi, Seyit Battal Külliyesi, Sankaya Mağarası, Yelinüstü Mağarası, Yelini Mağarası ve Sakarıhca Termal Jurizm Merkezi.

NE YENİR:Göceli tarhana, bamya çorbası, kaşık börek çorbası, toga çorbası, pancar turşusu, ciğer yahni, çakmak dolması, ağzı açık börek, ekmek uğlaması, kaşık börek, köbete, harşıl, abısta, yufkalı büryan, Çerkez sofrası, çiğ börek, katlama böreği, bulamaç, toyga, sütlü ovmaç, göçeli, haşhaşlı dolama, haşhaşlı lokum, haşhaşlı bükme ve tatar böreği.

Ünlü Tattılar:Met helvası, cevizli tatlılar ve yoğurt tatlısı.

NEREDE YENİR:Eskişehir Atatürk bulvarında bulunan Çiğ Börek Evinde meşhur çiğ böreği deneyebilirsiniz.

NE ÜRETİR:Buğday, arpa, şeker pancarı, ayçiçeği, tatlı su balığı üretimi, lüle taşı işlemeciliği. Eskişehir'deki sanayinin sektörel dağılımı incelendiğinde, tek bir sektörün değil, genelde yüksek katma değer meydana getiren birçok sektörün gelişme gösterdiği görülmektedir. Makine-Metal Eşya Sanayi ve Gıda Sanayinin toplam sanayi içinde % 70'lik bir ağırlığı olduğu görülmektedir. Toprak ve Seramik sanayinin son senelerdeki hızlı gelişimiyle birlikte, bu sektörün il sanayi içindeki payı giderek artmaktadır. Eskişehir'de üretimi gerçekleştirilen bazı ürünler, Türkiye çapında da önemli  bir pazar payına sahiptir. İlde üretilen bazı ürünlerin ulusal üretim içindeki paylarına bakıldığında, Uçak Motoru, Dizel Lokomotif ile Boraks üretiminin % 100'ünün buradan karşılandığı görülmektedir. Bor rezervleri ülkemiz ihtiyacını karşıladığı gibi, çok büyük bir kısmı da ihraç edilmektedir. Toplam dünya bor rezervlerinin ise % 60'ı ilimiz sınırları içindedir.

 

Eskişehir Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1478

İstatistikler
Sitemizde şuan, 7 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 162, Toplamda 11241000 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.