bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Erzincan Tanıtımı


ERZİNCAN 24

NÜFUSU:213, 530

İLÇELERİ: Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan ve Üzümlü.

TARİHÇESİ:Erzincan'ın bilinen tarihi, Hititlere kadar dayanır. Mühim bir stratejik bölgede ve Asya ile Avrupa'yı birleştiren yollar üzerinde oluşu yüzünden, birçok istilâya maruz kalmıştır. Sırasıyla bölgeye Urartular, Medler, Persler, Makedonyalılar ve Romalılar hakim oldular. Roma İmparatorluğunun M.S. 395'te ikiye ayrılmasıyla, Anadolu'nun diğer bölgeleri gibi bu bölgede de Doğu Roma (Bizans)'nın payına düşmüştü. Erzincan havalisi daha sonraları Sasanilerle Romalılar arasında el değiştirmiştir. Hz. Osman devrinde Habib bin Mesleme H.655 senesinde Erzincan'ı fethederek bölgenin tamamen Müslümanların idaresine girmesini sağladı. Birsüre sonra Bizanslılar bölgeyi tekrar geri aldı. Cumhuriyet devrinde bütün sancaklara (mutasarrıflıklara) "vilayet-il" denilince, Erzincan da vilâyet oldu. 1939 senesinde çok şiddetli bir deprem ile Erzincan harabe hâline geldi. 

NEREDE GEZİLİR: Erzincan Müzesi, Altmtepe, Kemah Kalesi, Mama Hatun Külliyesi, Abrenk Kilisesi, Akbulut Kayak Merkezi, Ekşisu Kaplıcası, Buz Mağaraları, Ala mağarası, Dumanlı yaylası ve Girlevik şelâlesi.

NE YENİR:Eşgili, Erzincan çorbası, kurut çorbası, reyhanlı çorba, yarma çorbası, kesme çorba (un çorbası), et kızartması, gah yahnisi, kırdo, kıyma çılbırı, ekşili köfte, bulgurlu lahana, kabak yahnisi, civilli pilav, gendime pilavı, kabaklı börek, su böreği, kete, sırın, gasefe, tandır, büryan, keşkek, kaygana, bişi, tulum peyniri ve tava leblebisi.

Ünlü Tatlılar:Armut tatlısı, ekmek kayganası ve kıyılmış kadayıf tatlısı.

NEREDE YENİR:Erzincan'ın merkezinde bulunan Erzincan Restaurant ve Yıldızlı turistik Restaurant bu ilimizin yemeklerinin tadına bakabileceğiniz iki lezzet noktasıdır.

NE ÜRETİR:Buğday, arpa, çavdar, kuru fasulye, nohut, şeker pancarı ve patates.

 

Erzincan Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1616

İstatistikler
Sitemizde şuan, 3 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 297, Toplamda 11241789 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.