bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Edirne Tanıtımı


EDİRNE  22

NÜFUSU:396, 462

İLÇELERİ:Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu ve Uzunköprü.

TARİHÇESİ:Edirne'nin en eski halkı, Traklar soyundan Odrisler'in yörede, Meriç ve Tunca ırmaklarının bugünkü Edirne'nin bulunduğu yerde bir kent kurdukları bilinmektedir. Edirne 1361 yılında 1. Murat tarafından fethedilmiş ve İstanbul'un alınışına kadar 92 yıl boyunca Osmanlı Devleti'nin başkenti olmuştur. Edirne, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, "Paşa Sancağı" adıyla Rumeli Beylerbeyine bağlı bir vilayetti. Beylerbeyliğinin merkezi ise Sofya'da bulunuyordu. Edirne, imparatorluğun üniversite şehri olarak tanınmaktaydı.

NEREDE GEZİLİR:Tarihî Kırkpmar güreşlerinin yapıldığı Edirne'de, başlıca gezilecek yerler: Üç Şerefeli ve Selimiye Camileri, Rüstem Paşa Kervansarayı, Edirne Arkeoloji ve Etnografya ile Edirne Türk İslâm Eserleri Müzeleri, Peykler Medresesi, Saatli Medrese, Saray-i Cedid (Yeni Saray), Tunca, Meriç Köprüleri ile Uzunköprü, Koru Dağı ve Söğütlük Orman İçi Dinlenme Yerleri, Saray içi ve Erikli Plajı.

NE YENİR:İşkembe çorbası, Pırasa çorbası, Tarhana çorbası, Karnabahar salatası, Kırkağaç köftesi, yanya köftesi, damat paçası, yaban ördeği, tava ciğeri, ciğer sarması, elbasan tava, beyaz peyniri, mamzama, akıtma, hardaliye ve satır kebabı.

Ünlü Tatlılar:Deva-i misk şekeri, badem ezmesi, ceviz tatlısı ile peynir helvası.

NEREDE YENİR:Meşhur Edirne Ciğercisi, tava ciğeri yemek için güzel bir mekândır. Ezmecioğlu Badem Ezmecisi ise Edirne'nin meşhur badem ezmesini denemek için leziz bir yerdir.

NE ÜRETİR:Tütün, ayçiçeği, buğday, çeltik, şeker pancarı, fasulye, kavun, karpuz, domates. Edirne sanayi: Yakın zamana kadar Edirne'nin sanayisi tarıma dayalı yağ, un, beyaz peynir ve kaşar peynir fabrika ve mandıralarından ibaretti. Son 10 senede sanayi hızla büyüdü. Mühim kısmı imâlat, gıda, tarım, sıhhi tesisat malzemeleri, dokuma ve deri sanayine aittir.

 

Edirne Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1621

İstatistikler
Sitemizde şuan, 11 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 1082, Toplamda 11337405 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.