bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Diyarbakır Tanıtımı


DİYARBAKIR  21

NÜFUSU:1,460,714

İLÇELERİ:Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Harzo, Kocaköy, Kulp, Lice ve Silvan.

TARİHÇESİ:Diyarbakır tarihinin, önceleri M.Ö. 3 bin yılma kadar uzandığı bilinirken, son zamanlarda Çayönü kazıları ile yapılan araştırmalar sonucunda, uygarlık geçmişinin M.Ö. 7500 yıllarına kadar dayandığı belirlenmiştir. Diyarbakır ve çevresinde Hurriler, Mitanniler, Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar hüküm sürmüştür. Büyük Selçuklu hâkimiyetinin sona ermesinin ardından İnanoğulları, Nisanoğulları, Artuklular, Eyyübîler gibi mahallî hâkimiyetler ve Türkiye Selçukluları, Timur dönemi, Akkoyunlular ve Şah İsmail idaresindeki İran egemenliğinden sonra, Diyarbakır, 15 Eylül 1515 tarihinde Yavuz Sultan Selim devrinde Bıyıklı Mehmet Paşa tarafında fethedilerek, Osmanlı birliğine katılmıştır. Özellikle 16. yy. boyunca Diyarbakır'da büyük kalkınma ve imar faaliyetleri gerçekleştirildiği gibi, yüzyılda şehrimiz önemli bir ticaret ve sanat merkezi hâline gelmiştir. Daha sonraki yüzyıllarda da, Öneminde pek fazla bir şey kaybetmeyen Diyarbakır, Osmanlı Devletinin yıkılışına kadar bu konumunu korumuştur.

NEREDE GEZİLİR:Çermik Kaplıcası, Diyarbakır Kalesi ve Nasturi Kilisesi, Atak (Antak) Eskiçağ Kentleri, Meryem Ana Kilisesi, Diyarbakır Arkeoloji ve Etnografya, Diyarbakır Sait Sıtkı Tarancı ve Diyarbakır Atatürk Köşkü Müzeleri, Yedi Kardeşler Burcu, Diyarbakır Surları, Çayönü buluntuları ve Malabadi Köprüsü.

NE YENİR:Cartlak kebabı, içli köfte, çiğ köfte, bulgur pilavı, lebeni, kapune yemeği, nardanaşı, analı kızlı köfte, domates tava, duvakpilavı, Nuriye, patlıcan meftunesi, kaburga, kibukudur, lebeni, otlu peynir, örgü peynir ve sumak.

Ünlü Tatlılar: Burma kadayıf, üzümden yapılan pestil ve sucuk.

NEREDE YENİR:Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Kristal Fırınlı Et Lokantası ve Merkezde bulunan Kervan Restaurant, Diyarbakır'ın önemli iki lezzet noktasıdır.

NE ÜRETİR:Pamuk, buğday, arpa, kırmızı mercimek, karpuz, tütün. El sanatları; bakırcılık, ipekçilik, kuyumculuk, halı ve kilim dokuması. Son senelerde en büyük gelişme inşaat sektöründe görülmektedir. Küçük sanayi, dokumacılık, bakırcılık, demircilik ve kuyumculuk da gelişmiştir. Fabrikaların çoğu devlet sektörüne aittir. Sümerbank Pamuklu Dokuma Fabrikası, Sümerbank Halı ve Yünlü Dokuma Fabrikası, Yem Fabrikası, Süt Endüstrisi Kurumu, Buhar ve Su Türbinleri Fabrikası, Küçük Su Türbini ile Pompa Fabrikası ve Ergani Çimento Fabrikası vardır.

 

Diyarbakır Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1489

İstatistikler
Sitemizde şuan, 6 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 1495, Toplamda 11331730 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.