bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Çorum Tanıtımı


ÇORUM  19

NÜFUSU:549, 828

İLÇELERİ:Alaca, Bayat, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Kargı, Lâçin, Mecitözü, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu ve Uğurludağ.

TARİHÇESİ:Çorum bölgesi, tarih öncesi ve tarih çağlarında önemli kültürlere ve uygarlıklara sahne olmuştur. Alacahöyük, Büyükgüllücek ve Kuşsaray gibi yerleşim merkezlerindeki mimarî eserler ve maddî kültür kalıntıları, bölgede en eski yerleşimin M.Ö. 5000'li yıllarda başladığını göstermektedir. Türkler, 1071 Malazgirt zaferi ile Anadolu'ya girmiş, Çorum ve çevresi Danişmend Ahmet Gazi tarafından 1075 yılında fethedilmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti (1243) Kösedağ Savaşında Moğollara yenildikten sonra, Anadolu'da büyük siyasî karışıklıklar çıkmıştır. Millî Mücadele hareketinin başlangıcı ve en zor zamanında Çorum bir taraftan Çapanoğullarının, öte yandan Pontusçuların tehdidi altında bulunuyordu. Çorum halkının Millî Mücadele hareketine bağlılığı sayesinde, Çapanoğulları isyanı daha fazla genişlemeden sindirilmiştir. Çorum Millî Mücadele en çok şehit veren illerden olup, İstiklâl Savaşına katılan 1510 kişi, İstiklâl madalyası ile onurlandırılmıştır.

NEREDE GEZİLİR:Çorum Müzesi, Alacahöyük Müzesi, Boğazköy Müzesi, Saat Kulesi, Çorum Kalesi, İskilip Kalesi, Osmancık Kalesi, Sungurlu Saat Kalesi, Ulu Cami, Hıdırlık Cami, Şeyh Muhittin Yavsi Camii, Evlik Köyü Cami ve Türbesi, Hamamlıçay Köy Kaplıcası ve Figani Beke Kapılıcası.

NE YENİR:Leblebisi ile ünlü olan Çorum, yöresel yemekler bakımından oldukça zengindir. İlin özgün yemekleri arasında mayalı, yangıç, mıklama, bulgur aşı, altüst böreği, kaypak aşı, cızlak, kömbe, oğmaç, hingal, haşhaşlı çörek, borhani, helise, çullama, madımak, tirit, iskilip dolması.

Ünlü Tatlılar:Çorum şekerlemesi, hasıda, sasak beyni, kara çuval helvası, hedik, teltel, has baklava, pancarlı su böreği, Çorum baklavası ve gül baklavası.

NEREDE YENİR:Çorum'daki lezzet noktamız, merkezdeki Katipler Konağı'dır.

NE ÜRETİR:Dericilik, dokumacılık, bakırcılık ve demircilik; buğday, arpa, nohut, tane fiğ, yeşil mercimek, ayçiçeği, şeker pancarı, arpa, kuru soğan, domates, karpuz, taze fasulye ve hıyar.


Çorum Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1767

İstatistikler
Sitemizde şuan, 8 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 1412, Toplamda 11331647 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.