bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Çelikten Gül Köklendirme


Çelikten Gül Köklendirme

Dostlar ben ziraatçı değilim, buraya da yazdıklarım bu konuya yeni merak salanlar içindir, şayet bir işe fayda sa mesut olurum. Güllere hem çok vakit hem de para harcadım. İyi cins güller her zaman alakamı çekiyor.. bir yerde iyi cins bir gül görsem içim gidiyor..
aşı yapmaya çalıştım ve yaptırdım 40 ın üstünde gül heba ettim, olmadı ..
Aşağıda yazdıklarımı ben deneye yanıla öğrendim ve %100 başarılı sonuçlar alıyorum ve çok da hoşnudum. Hem de asitlere kimyevilere gerek duymadan en ilkel metotlarla. Benim için ehemmiyetli olan netice. Hiçbir kalıplaşmış kaidesi yok. Uyulacak tek kaide ; bir parça gül dalı, yalnızca biraz kum ve biraz dikkat hepsi bu.. Bu işte cesaretli olun hiç kendinizi adalemeyin neyi yanlış yapıyorum diye…..****** bir iki püf noktası var fakat o kadarda incelemeyin……Daha pratik ve daha teknik bi metot varsa o metotta size kalmış saygı duyarım.

En kolay metot çelik köklendirme .. Aşılama zordur, oldukça ustalık ister. Katiyen tohumdan tecrübe etmeyin. hem çok vakit alır hem zordur hem de Çalımsı, zayıf yapraklı ASİ GÜL dediğimiz bir nebat ortaya çıkar, beklediğiniz, aynı cins güle katiyen benzemez.Aşı olmadan aynı gülü ele geçiremezsiniz. Bahçenizde Kuşburnu gillerden bir çalınız olur.

ÇELİKTEN KÖKLENDİRMENİN AVANTAJI ;

En yaygın yöntemdir. Aynı hücreden çoğalma yaptığınız için hem aşıya gerek kalmadan gördüğünüz gülün aynı cinsini ele geçirebilirsiniz, hem de başka bir şehirde tatilde dahi bir yerde gördüğünüz gülden bir parça çelik alıp onu daha sonra bulunduğunuz şehirde köklendirebilirsiniz… Diktiğiniz yere ve bitkiyi besleme koşuluna bağlı olarak aynı cins gülleriniz olur. Tek dezavantajı; bilindiği gibi çetin toprak koşullarına uygun kökle, iyi cins gövdenin birleştirilmiş olmaması. Buda zati gül nebatını etkilemiyor ve neticede hiçbir farklık yaratmıyor.

İlk önce şunu söylemek isterim önereceğim bu metot tüm gül cinsleri için geçerli bir metottur.

ÇELİKLERİN SEÇİMİ 
Çelikler mermi kalem kalınlığında olsa iyi olur. O kalınlıkta olmazsa da üzerinde tek yaprak kalmış, kalınca bir dal bile işinizi görür. Hiç kaygı etmeyin. Yeter ki sabırlı olun vazgeçmeyin. (ucu nasıl ölçek boyuydu posuydu siz kurallara takılmayın zaten toysunuz Bahçıvan değilsiniz ki nasıl seçeceksiniz.Kestiğinizi alın işte ucunda biraz yaprak olsun yeter)
Taşıma ve yataklama meseleniz yoksa(kum tavası veya sandığının boyu) boyları ne kadar uzun olursa, o kadar köklenmesi kolay olur ve tek çelikten ansızın çok fide elde edersiniz fakat olanaklarınız müsait değilse, takriben 40 ve 60 santimetre arası boyda ve görüntüsü genç, ve üzerinde yapraklı bölümleri veya gözleri çok olan ince dallardan net .. Deneyimime dayanarak çeliğin ay’ı mevsimi yoktur. İyi cins gül nerede bulursanız hemen çakıyla dalın. Hiç takvime bakmayın. Tek dikkat faktörüz şart olan; bahçede köpek filan olmasın. Hem de çiçeğini de gördüğünüzden ne yetiştirdiğiniz ide bilirsiniz. Çelik alırken mevsim olarak ben hiç ayırım yapmadım zira başka bir şehirde kazara gördüğüm ve beğendiğim güllerden çelik alarak su dolu pet şişe içinde taşıdım. Uçları su içerisinde olsun mesele değil. 1 hafta dahi o şekilde arabada benimle gezen çelikler oldu ara sırada yapraklarını sulayın zira gövde yapraktan suyu daha iyi alır geç pörsürler fakat geciktirmek iyi değil. Çeliği kesip nemli bir pamuğa-beze sardıktan sonra üstüne streç film dolayıp, sonra kargoyla dahi yollayabilirsiniz. Yeni tomurcuk vermeden mart ve eylül başları çelik almak için çok uygun..Fakat bence beklemeyin ne kadar erken başlarsanız gövde o kadar erken köklenmeye çalışıyor hem de zamandan avantaj bile ele geçiriyorsunuz

YATAKLAMANIN YAPILACAĞI YERİN HAZIRLANMASI ;
Uygun tavalara en az 5 cm tava müsaitse 10 15 cm ye kadar kum serin. Tava; Kullanmadığınız, yatay balkon saksısı, boyuna kesilmiş pet şişe daha önceki bir dolap çekmecesi veya içine su sızdırmaması için naylon serilmiş ince uzun çiçek kutusu bile olabilir. Ortamınızın izin vereceği ne varsa. yalnız tahta sandıklar suyu tutmadığı için iyi sonuç vermiyor tecrübe edecekseniz de içini naylonlayın. Tavalarınızın alt deliği fazla büyük olmasın suyu iyi tutsun, altındaki ikincile deliği olarak azcık çatlak veya küçücük bir delik bile yeter.
Eğer hiç olanağınız yoksa bir 1.5 lt lik, içi kum dolu pet şişe bile olur.

ÇELİKLERİN HAZIRLANMASI VE YATIRILMASI ;
Aldığınız çeliklerin uç bölümlerini 45 derecelik açıyla düzeltin.
Çelik köklenene kadar, gövdeden nemi alacağı için, gövdenin uzun olması avantajdır. Çeliğinizde tomurcuk varsa yukarıya doğru bakacak şekilde, gövdede yaprak varsa yaprakların yüzleri (altları değil ) havaya bakacak şekilde yatırın. Birden fazla çelik yatıracaksanız aralarında yaklaşık 10 cm mesafe bırakın. Kökler birbirine girmesin, söküm yapılırken zarar görmesin. Yapraklı bölümü çeliğin 3/1 ni geçmemesi kaydıyla tavanın kenarından dışarıda bırakın (yapraklı olan en tepe bölümü) geri kalan bölümü tekrar 0.8 veya o incelikte bulabildiğiniz kumla örtün. Gövde üzerinde yaprak filan varsa hiç koparmayın, kumun dışında kalıyorsa kalsın fakat gövdenin tamamı kum altında olmalı. Çelik gövdesindeki yaprak kolları tek çelikten ansızın fazla fide almanızı sağlar. Fazla yaprakların gövdenin suyunu tüketir gibi bir endişeniz olmasın. Siz kumu nemli tutun gövde fazlasıyla suyunu alır. Deniz kumu olmamasına dikkat edin tuzlu olacağı için köklenme olmaz. Çok mecbur kalırsanız da bence iyice kumu yıkayın. Çeliğin alt bölümündeki kum kalınlığı çok ehemmiyetli değildir ama üstünü örten tabaka kesinlikle 5 santim civarında olmalıdır ters takdirde yeni sürgünler çıkamıyor veya çelik çürüyor.Çeliğin gövdesi kumun altında yapraklar dışarı da kalacak şekilde yataklanmış oldu.

kumun içine toprak, humus, torf, gübre gibi bir madde katmanızı köklenme evresinde önermem, çürümelere sebeb olur ayrı olarak toprak gövdenin köklenmesini zorluyor bu yüzden kum kullanıyoruz fakat fazladan perlitiniz varsa onu koyun. Köklenme evresinde sırf kum daha iyi netice veriyor. Netlikle gübre veya başka bir çeşit besin maddesi ilave etmeyin. Zati bitkininde bu evrede besine değil yalnız suya ve köklenmeye ihtiyacı var.

YATAĞIN YERİ VE SULAMA ;
Yatağınızı, güneşi direk görmeyen bir yere bırakın eğer böyle bir olanağınız yoksa üzerine bir tarafını açtığınız karton kutu gibi birşeyle veya bir örtüyle güneşlik yapın. Kumun nemli kalması çok ehemmiyetli kum daima nemli kalmalıdır Kumun üzerinde müesseseye gördüğünüzde tekrar sulayın çok sulama yapmaktan çekinmeyin. Suladığınız su gölcük oluşturup üzerinde saatlerce kalmasın yeter. Kum suyu emmiyorsa gövde çürüme yapar. Tavanın altındaki ikincile deliğini ona göre ayarlayın. Akşamları bir kere mutlaka sulamaya bakın. Nemsiz kaldığı 2 – 3 günde bile kurur emekleriniz boşa gider. Ama bir terslik olurda sulayamadığınızda yaprakların kuruduğunu görürseniz, sulamayı bırakmayın, kumun altındaki gövde hala canlıdır, tekrar sürgün verir.

KÖKLENME ;
Yaklaşık bir mevsim sonra köklenme bitirir (yaklaşık 90 gün )ama çabuk olmayın kökler iyice gelişsin ve kış ayına girerken bahçenize dikim yapın. 90 gün her cins için geçerli olmayabiliyor. Ben hep 1 sene bekledim, %100 sonuç aldım. Ağustos ayında yatırdığınız çelikleri kışa dikmeye kalkmayın. Kökleri çok az gelişmiştir. Kışı ve gelecek baharı geçirmesini bekleyin. Kökler kumda daha hızlı gelişir. Toprakta çok daha yavaş olur. Dolayısıyla yeni fidanınız cılız ve gülleri zayıf olur büyümekte zorlanır. Bırakın yatakta bir mevsim daha kalsın kökleri iyice serpilsin kalınlaşsın. Kuvvetli kök, bitkinin daha çok besini topraktan toplaması demektir. Sonra toprağa diktiğinizde daha kuvvetli ve heyecanlı olur. Yataklamanız kış aylarına rastladıysa ve kışları sert geçen bir yerdeyseniz üzerini çulla örtün ve naylonla kapatın aşırı don almasın fakat netlikle içeri almayın yoksa çelikleri şaşırtırsınız.

SÖKÜM VE DİKİM ;
Sökme işlemini netlikle elle çekerek veya çevrenini açarak yapmayın, yatağı hafifçe yatırıp su dökerek kumları akıtıp, kökleri ortaya çıkarın bilhassa kılcal kökler zarar görmeden bu metotla yataktan çıkarabilirsiniz. Çelik kökleriyle tavadan ayrıldıktan sonra açtığınız çukura köklerini açarak üzerini toprakla örtün ince bir tabaka örttükten sonra natürel gübre olanağı olmayanlar meyve sebze artıklarını da gübre olarak kullanabilirler. Sonra toprakla tekrar örterek sıkıştırın. Yaprakların istikametinin güneşe bakması iyi olur. Dikim için seçtiğiniz yer ne kadar güneş ve rüzgârdan uzak olursa yaprakları ve açan çiçeği o kadar güzel olur ve Çiçek çok uzun müddet dalında kalır. Dikimden sonra bolca can suyu verin ve hem de su çektikten sonra 2 kere daha verin. Suyun alt tabakalara inmesini sağlarsınız ilerleyen saatlerde bitkinin bu neme ihtiyacı olacaktı

 

Çelikten Gül Köklendirme  | Okunma Sayısı : 2107

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed