bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Çanakkale Tanıtımı


ÇANAKKALE  17

NÜFUSU:476,128

İLÇELERİ:Ayvacık, Biga, Bayramiç, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki ve Yenice.

TARİHÇESİ:Eski çağlarda Hellespontos ve Dardanel olarak anılan Çanakkale M.Ö. 3000 yılından beri yerleşim alam niteliğini korumuştur. Yörenin en eski halkı Beşiktepe ve Kumtepe yerleşmelerinden bilinen Kalkolitik Dönemin yerli halkıdır. Bunları, İ.Ö. 3000'lerden 1200'lere kadar hayatlarını sürdüren Troya halkı izler. Bundan sonra sırasıyla Troya savaşları ile Akalar, Ege göçleri ile çeşitli kavimler gelmiştir. Bölgenin Bizans'a bağlanmasından sonra, Osmanlılar 1353 tarihinde Avrupa yakasına geçmişlerdir.  Avrupa  yakasındaki  kaleye  "Kilitbahir"  denmiş. Anadolu yakasındaki kaleye ise "Çanak Kalesi" adı verilerek, bugünkü şehrin kuruluşuna başlangıç olmuştur.1915 yılında Boğaz İtilaf Devletlerince geçilmeye çalışılmış, ancak 18 Mart 1915'de büyük bir yenilgiye uğramışlardır. Denizden Boğazı geçemeyen düşman bu defa Gelibolu yarımadasını ele getirmek maksadıyla 25 Nisan 1915 sabahından itibaren İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda kuvvetleri ile Seddülbahir ve Arıburnu bölgelerine çıkartma yapmıştır.

NEREDE GEZİLİR:Gelibolu Yarımadası Tarihi Millî Parkı, Truva, Assos, Abydos, Ophrynion, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Çanakkale Askerî Müzesi, Çamyayla Atatürk Müzesi, Çanakkale Şehitleri Müzesi Anıtı ve Harp Hatıraları Müzesi, Truva Müzesi, Kestanbolu, Tepeköy, Külcüler, Çan Kaplıcaları, Kale-i Sultaniye, Köprülü Mehmed Paşa, Yazıcıoğlu, Bolayır Gazi Süleyman Paşa, Lapseki Süleyman Paşa, Umurbey ve Gelibolu Ulu Camii.

NE YENİR:Asma yaprağında sardalye, yoğurtlu kavurma, kaçamak, balık çorbası, çanakta uskumru, kılıç balığı, sardalya buğulaması, uskumru ızgarası, paça, köy azığı, peynirli patlıcan, taze fasulye basması, bakla keşkeği, tumbi, turp otu salatası, kaçamak, lakerda, erik macunu ve ahlat suyu.

Ünlü Tatlılar:Peynir helvası.

NEREDE YENİR:Çanakkale Çan'daki Mevlanâ sofrası, merkezdeki Ömür restoran ve Sofra restoran tavsiye edilebilecek yerlerden birkaçı.

NE ÜRETİR:Buğday, arpa, yulaf, çavdar, bezelye, bakla, börülce, ayçiçeği, susam, tütün, domates, zeytin, üzüm ve balıkçılık.

 

Çanakkale Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1334

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed