bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Burdur Tanıtımı


BURDUR  15

NÜFUSU:251,181

İLÇELERİ:Ağlasan, Bucak, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni, Yeşilova, Çavdır, Altınyayla ve Çeltikçi.

TARİHÇESİ:Tarih öncesi devirlerden itibaren Burdur ve çevresi yerleşim sahası olarak görülmektedir. Burdur'un Hacılar köyünde yapılan kazılar, buradaki yerleşim M.Ö. 7 bin yılma kadar uzandığını göstermektedir. Friglerin, Lidyalılarııı, Perslerin, Makedonların, Bergama krallığının, Roma'nın, Bizans'ın, hâkimiyetinde kalan bölgeyi, 1071 Malazgirt zaferinden kısa bir süre sonra Kutalmışoğlu Süleyman Şah ele geçirdi. Cepheye çok sayıda gönüllünün yanı sıra, silah, cephane, yiyecek ve giyecek göndermişlerdir. 1920'de toplanan Büyük  Millet  Meclisi'ne  Burdur'dan  ünlü  kişiler katılmıştır. En ünlüsü ise; İstiklal Marşı'nın Şairi Mehmet Akif Ersoy'dur.

NEREDE GEZİLİR:İnsuyu Mağarası, Salda Gölü, Aziziye Ormanları, Tymbrianassos, Sagalassos, Kremna ve Kibyra Eskiçağ Kentleri, Burdur Ulu camisi, Şeyh Sinan ve Taş Camileri, Baltaoğlu, Tabak Hamamları, İncir Kervansarayı ve Burdur Müzesi.

NE YENİR:Testi kebabı, düğürcük, şiş köfte, Bucak nohudu ve bucak fasulyesi.

Ünlü Tatlılar: Kabak helvası, ceviz ezmesi, ceviz helvası, burdur muhallebisi, Karaaliler kavunu ve beyler kavunu.

NEREDE YENİR:Burdur Gazi caddesinde bulunan Özsarı Kebap Salonu şehrin lezzet noktalarından biridir. Kebaplarıyla tanınan bu mekân, şiş köftesiyle de meşhur.

NE ÜRETİR:Burdur'da tarımsal ürünlerde buğday arpa ilk sırayı alır. Bunu yanında şeker pancarı, haşhaş, tütün, anason, yer fıstığı, üzüm, gül yağı için yetiştirilen gül. Sanayi kolları ise şeker fabrikası, et kombinası, sütlü maddeler yapımı, un fabrikalarıdır. El sanatları; halıcılık, kilim dokumacılığı, bakırcılık, hasır dokumacılığı ve dericilik.

 

Burdur Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1718

İstatistikler
Sitemizde şuan, 7 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 147, Toplamda 11240985 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.