bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Balıkesir Tanıtımı


BALIKESİR 10

NÜFUSU:1,118.313

İLÇELERİ:  Ayvalık,  Balya,  Bandırma,  Balgadiç,  Burhaniye, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı ve Susurluk. 

TARİHÇESİ:Balıkesir ve çevresinde bulunan pek çok höyük,  . iskan edilmiş mağara ve düz yerleşim yerlerinde yapılan araştırmalarda ele geçen bulgular, buralarda bilinmeyen çok eski  ' zamanlarda M.Ö.8000-3000 yılları arasında yerleşilmiş olduğunu ortaya koymaktadır. 4. Truva döneminde (M.Ö. 1800-1250) Antik) Çağda İda diye anılan Kaz dağlan eteklerinde geçen efsanevî Truva savaşları bölge halkını da derinden etkilemiştir. 1071 Malazgirt zaferiyle Anadolu'nun kapıları Türklere, bir daha kapanmamak üzere açıldı. 1080'de Süleyman Şah Kyzikos'u ele geçirdi. 1081'de Ulubat gölü kıyısında Bizans ordusu yok edildi..

NEREDE GEZİLİR:Balıkesir'in tamamında birçok tarihî eser ve kalıntıları vardır. Saat kulesi bunların başta gelenlerindendir. Hemen hemen bütün ilçeleri görülmeye değerdir. Ayrıca kaplıcaları ve içmeceleri de çok meşhurdur.

NE YENİR:Kaymak hamuru, tirit, tavuklu mantı, kapama, metez, sura, saçaklı mantı, peynirli patlıcan, börülce ekşilemesi, hamur çorbası, Erdek havyan, yumurta dolması, soslu fileto balık, soslu uskumru, dağar kebabı, yoğurtlu et ve kırmızıbiberli börülce.

Ünlü Tatlılar:Balıkesir kaymaklısı, höşmerim, mafiş tatlısı, zerde tatlısı, kalçunya.

NEREDE YENİR:Balıkesir'in merkezindeki Millî Kuvvetler caddesinde Onur lokantasında yöresel yemeklerin yanı sıra Osmanlı mutfağından lezzetler denenebilir.

NE ÜRETİR:Balıkesir sanayi bakımından gelişmiş illerimizdendir. Başlıca sanayi tesisleri; zeytinyağı ve sabun, meyve, sebze ve balık konserve, pamuklu dokuma ve iplik, şeker, çimento, gübre, sülfürik asit, boraks ve asit, kâğıt, un, yem, süt, deri ve çorap, jeneratör, kereste ve mobilya fabrikaları ile birçok atölye mevcuttur. Yeni fabrika kurulmaya da devam edilmektedir. Tarımsal ürünler olarak ilimizde zeytin, narenciye, incir, pamuk, elma, armut, ayva, üzüm, buğday, arpa, mısır, yulaf, pancar, tütün, ayçiçeği, susam ve pirinç yetiştirilmektedir.


Balıkesir Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1424

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed