bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Aydın Tanıtımı


AYDIN  09 

NÜFÛSU: 946,971

İLÇELERİ:Merkez, Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar ve Yenipazar.

TARİHÇESİ:Aydın, tarihinin bilinen devirlerinden beri çeşitli uygarlıklara merkez olmuştur. Bu topraklar sırasıyla Frigya, Lidya, Pers, Roma, Bizans çağlarını yaşamış, daha sonra 1171-1270 yılları arasında Selçuklular, 1270-1307 yılları arasında Menteşeoğulları, 1307-1390 yıllan arsında Aydınoğulları, 1390-1922 yıllan arasında Osmanlı dönemini yaşamıştır. 1850 yılına kadar eyalet bu tarihten sonra İzmir'e bağlı sancak olmuştur. Yunanlılar, 26 Mayıs'ta Germencik ve İncirliova'yı, 27 Mayıs 1919'da da Aydın'ı işgal ettiler. İlk millî direniş Çine'deki 57.Tümen Komutanı Albay Şerik Aker ile Yörük Ali Efe'nin mutabakatının ardından, Yörük Ali Efe 'nin 17 kişilik grubuyla ilk olarak Sultanhisar yakınındaki Malgaç Köprüsünde bulunan Yunan askerlerine baskın düzenlemesiyle başladı ve 30 Haziran'da düşman, Aydın dışına atıldı. 4 Temmuz'da şehir tekrar Yunan işgaline maruz kaldı. 26 Ağustos 1922'de Büyük Taarruz başladı. Yunanlılar ve Rumlar kaçarken tüm köy ve kasabaları ateşe verdiler.

NEREDE GEZİLİR:Aprodisias, Alabanda (Çine), Gerga (Çine), Myus, Nysa (Sultanhisar), Orthosia (Yenipazar), Akharaka (Sultanhisar), Sardes, Milet ve Aphorodisias Müzesi.

NE YENİR:Tarhana çorbası, kulak çorbası, acılı güveç, zeytinyağlı kırla kızartma, zeytinyağlı taze ve kuru börülce, sarmaşık ve kedirgen kavurma, nohutlu kereviz, etli enginar, Arap saçı, paşa böreği, pilav, pelvize tatlısı, yuvarlama, ısırganotu böreği, ebegümeci kavurması, avukma, bıyık, gelin turşusu, patates püre salatası, tulum peynirli domates, yalancı kuzu dolması, barbunca balığı sulu kızartması, çöp kebabı, kâğıt kebabı, karışık ot kavurması, midyeli lahana böreği ve incir reçeli.

NEREDE YENİR:Aydın'ın Bozdoğan beldesindeki Mikado pide salonunda yapılan pidelerin tadına bakmadan geçilmez. Aydın Çine'deki Köfteci Dede 'nin köfteleri ve çöp şişi yemeye değer.

NE ÜRETİR:Pamuk, incir, kestane, el dokuma mamulleri (hah, kilim, vs.)


Aydın Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1463

İstatistikler
Sitemizde şuan, 8 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 1507, Toplamda 11331742 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.