bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Artvin Tanıtımı


ARTVİN 08

NÜFUSU:168,092

İLÇELERİ:Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Murgul, Şavşat ve Yusufeli.

TARİHÇESİ:M.Ö.3 bin yıllarında Orta Asya'dan göç ile gelen Türk kavimlerinden Huniler, Artvin'e yerleştiler. Alparslan'ın 1071 Malazgirt Zaferine kadar Türklerin Anadolu'ya göçleri devam etti. Son olarak, Dokuz Oğuzlar 1071'de Anadolu'ya yerleştiler. Artvin 1071 Malazgirt Savaşından sonra Selçuklu Türklerinin eline geçti. Selçuklulardan sonra buraya sırasıyla; Moğollar, İlhanlılar, Cezayirliler, Karakoyunlular, Timurlular, Akkoyunlular ve Safeviler hakim oldu. Fatih Sultan Mehmet Han zamanında, Osmanlı Devleti sınırlarına dahil edildi. 1878 Osmanlı-Rus Savaşında, Rusya tarafından işgal edildi. 43 sene anavatandan ayrı kaldı. Türk İstiklâl Savaşında Kazım Karabekir Paşa, Ermeni ordusunu yenince, Artvin 7 Mart 1921 'de yeniden Anavatana kavuştu.

NEREDE GEZİLİR:Artvin (Livana) Kalesi^ Şavşat (Satlet) Kalesi, Ardanuç (Gevhernik) Kalesi, Ortacalar Merkez Camii (Arhavi), Muratlı Camii (Borçka), Esenköy Camii (Murgul), Kocabey Camii (Şavşat), Demirkent Camii(Yusufeli), İskender Paşa Camii ve Türbeleri (Ardanuç)'dir. Altıparmak (Barhal), Manastır Kilisesi Camii (Yusufeli), Hamamlı (Dolishana), Manastır Kilisesi (Merkez), İşhan Kilisesi (Yusufeli), Yeni Rabat Kilisesi (Ardanuç), İbriga Şapeli (Borçka), Tibeti Kilisesi (Şavşat), Köprülü Kilise (Şavşat), Porta Manastır Kilisesi (Merkez) ve Dörtkilise Manastırı (Yusufeli.)

NE YENİR:Kuymak, püşürük çorbası, bişi, hınkal, helle, tutmaç, pancar, cincar, pucuko, hasuta, kaysefe, zurbiyet, lâz böreği, çergebaz, gendima, cevizli salata, herisa, şilav, soğan harşosu, çinçar çorbası ve lor çorbası.

NEREDE YENİR:Artvin merkezde bulunan Çavıışoğlu Restaurant buradaki lezzet noktamızdır.

NE ÜRETİR:Artvin'de en çok çay, patates, buğday, mısır, arpa, fasulye, soğan, tütün, pirinç; meyve olarak da; fındık, portakal, mandalina, elma, armut, üzüm, ceviz, kestane, kiraz, vişne, şeftali, erik ve kayısı yetişir. Orman ürünleri; kızılağaç, kayın, gürgen, meşe, kestane, ladin, köknar, ardıç ve sarıçam bulunur.

 

Artvin Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1880

İstatistikler
Sitemizde şuan, 5 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 87, Toplamda 11382730 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.