bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Amasya Tanıtımı


AMASYA 05

NÜFUSU:328,674

İLÇELERİ:Taşova, Suluova, Merzifon, Göynücek, Gümüşhacıköy ve Hamamözü.

TARİHÇESİ:Yapılan arkeolojik çalışmalara göre, Amasya'da ilk yerleşme M.Ö.5 bin 500 yıllarında başlayıp Hitit, Frig, Kimmer, İskit, Litya, Pers, Helenistik, Pontus, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerinde de devam etmiştir. Amasya'yı 1071 yılında Anadolu'ya giren Alparslan'ın komutanlarından Melik Ahmet Danişmend Gazi 1075 yıllında fethederek, burada ilk Türk hakimiyetini kurmuştur. Osmanlı döneminde Şehzadeler ili olarak bilinmiştir. İstanbul Hükümetini temsilen Bahriye nazırı Salih Paşa ile Temsil Heyeti adına Mustafa Kemal Paşa, Rauf Orbay ve Bekir Sami Bey arasında, 20-22 Ekim 1919 ?da Amasya'da gerçekleşen görüşmelerde üç açık ve ikisi gizli olmak üzere, toplam beş protokol imzalanmıştır. Bu itibarla Amasya Türkiye Cumhuriyetimin kuruluşunda da ilk önemli adımın atıldığı yer olmuştur.

NEREDE GEZİLİR:Amasya Kalesi, Kral Kaya Mezarları, Gökmedrese Külliyesi, Torumtay Türbesi, Burmalı Minare Camii, Bimarhâne, Borabay gölü, Çakallar ve Karakaya Mesireleri, Kızlar Sarayı, Pirler Parkı, Kaynar gölü, Terziköy Kaplıcası, Sultan Bayazıd Cami ve Şehri boydan boya kesen Yeşilırmak kıyıları.

NE YENİR:Amasya çöreği, bakla dolması, kesme ibik çorbası, eli böğründe, toyga çorbası, sakala çarpan çorbası, çatal çorba, gale, ev yıkan, patlıcan pehli, dilber kirpiği, yeşil fasulye kavurması, Amasya misket elması, keşkek ve madımak.

NEREDE YENİR:Amasya merkezde bulunan Beyaz Saray restoran ve Çiçek lokantası Amasya'nın lezzetlerini tatmak için iki ayrı lezzet noktasıdır. Ayrıca Emin Efendi Konağı da önemli mekânlardan biridir.

NE ÜRETİR:Buğday, arpa, nohut, şekerpancarı, tütün, kuru soğan, patates, elma, şeftali, üzüm, domates, hıyar, karpuz, lahana, bal ve süt. El sanatları olarak halı-kilim dokumacılığı, iğne oyası, ağaç işleri, hasır işi, peştamal-çarşaf el dokuma ve bağlama, kırnap-halat eğirme, teneke ve semaver yapımı.


Amasya Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1622

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed