bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Ağrı Tanıtımı


AĞRI'NIN PLAKASI: 04

AĞRI'NIN NÜFUSU: 530,879

AĞRI'NIN İLÇELERİ: Eleşkirt, Taşlıçay, Diyadin, Doğubayazıt, Hamur, Tutak ve Patnos.

AĞRI'NIN TARİHİ DOKUSUNDA NELER VARDIR?

Ağrı ili tarih boyunca birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Hititler, Hurriler, Urartular, Kimmerler, Asurlular, Medler, Persler. Bölgeye gelen ilk Türkler Sakalardır. Bölge Hz. Osman zamanında İslâm orduları tarafından fethedilmiştir. Abbasilere kadar Müslümanların elinde kalan bölge, daha sonra Bizans kontrolüne geçmiştir. 1071 Malazgirt savaşı sonrası bölgeye Türk boyları gelmeye başlamıştır. Ermenilerin harekete geçmeleri, 93 ve Birinci Dünya Savaşları sırasında hızlandı. Rusya savaş öncelerinde Ermenileri kışkırtmış ve parlak bir gelecek vaat ederek, halkımızı katlettirmiştir. Rusya, ABD, Fransa ve İngiltere'nin desteğini alan Ermeniler, devlet kurma hevesine kapılıp yüzyıllarca birlikte yaşadıkları Müslümanları katletmeye başlayınca, Osmanlı Devleti bazı tedbirler almak zorunda kaldı.

AĞRI'DA NEREDE GEZİLİR?

Doğu Beyazıt Kalesi, Beyazıt Eski Camii, Diyadin Kalesi, Avni Kalesi, Ma Mağaraları, İshakpaşa Sarayı, Aznavur Tepe, Tokluca Kalesi, Üç Kilise, Ağrı Dağı, Kızıl Ziyaret Kalesi, Hamur Kümbeti ve Karagöz Kilisesi.

AĞRI'DA NE YENİLİR:?

Ayran aşı, kesme aşı, saç kavurma, Abdigör köftesi, halise, haşıl, hengel, kuymak çılbır, kete, bişi, mercimekli köfte, çiriş ketesi, murtuğa, haside, keledaş, çaşır ve kuşekmeği çorbası

AĞRI'DA NEREDE YEMEK YENİR?

Ağrı Merkezde bulunan Sultan Sofrası adlı restoran, Ağrı'nın ünlü mekânlarındandır.

AĞRI'DA NE ÜRETİLİR?

İlin endüstri ürünleri ve sanayi malları genellikle uzak illerden sağlanmaktadır. Belli başlı sanayi, Ağrı Şeker Fabrikası, et kombinası ve Doğu Beyazıt Yem Fabrikasıdır.


Ağrı Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1643

İstatistikler
Sitemizde şuan, 5 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 305, Toplamda 11241797 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.