bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Adıyaman Tanıtımı


 

ADIYAMAN'IN PLAKASI: 02

ADIYAMAN'IN NÜFUSU: 582,762

ADIYAMAN'IN İLÇELERİ: Çelikhan, Gerger, Kâhta, Gölbaşı, Besni, Samsat, Sincik ve Tut.

ADIYAMAN'IN TARİHİ DOKUSUNDA NELER VARDIR?

Adıyaman ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar ve yüzey araştırmaları bu şehrin tarihinin paleolitik döneme kadar uzandığım göstermiştir. İnsanlık âleminin Toplayıcılık ve Avcılık Dönemi adını verdiğimiz kültür evresinin de izlerini taşıyan, büyük medeniyetlere beşiklik eden Adıyaman, 100 yıldan bu yana dünya arkeologlarını meşgul eden bir araştırma alanı hâline gelmiştir. Adıyaman ve çevresinin tarihî zenginliklerinin eskiden beri bilinmesi, bölgenin son yüzyıllarda birçok yerli ve yabancı bilim adamı, seyyah tarafından araştırılmasına vesile olmuştur.

ADIYAMAN'DA NEREDE GEZİLİR?

Nemrut Dağı, Arsameia ören yeri, Yeni Kale (Kâhta), Derik Kutsal Alanı (Sincik), Gerger Kalesi (Gerger), Perra Antik Kenti (Örenli), Karakuş Tümülüsü, Sofraz Tümülüsü (Sofraz Beldesi), Sesönk Dikilitaş (Besni), Karadağ Tümülüsü, Beş Tepeler (Ilıcak Köyü), Haydaran Kaya Mezarları (Taşgedik Köyü), Turuş Kaya Mezarları, Gümüşkaya Mezarları.

ADIYAMAN'DA NE YENİLİR?

Döme çorbası, pıtpıtı çorbası, parmak kebap, dolma-sarma, yeşil fasulye sulusu, kavurmalı sıcak köfte, kel köfte, dolmalı köfte, yapıştırma, pirpirim salatası, mercimekli pilav, domatesli pilav, basma köfte, çağala aşı.

Ünlü Tatlılar:Tene helvası, nişe bulamacı, heside, kesme, kaşık tatlısı.

ADIYAMAN'DA NEREDE YEMEK YENİLİR?

Adıyaman merkezde bulunan Yeni Osmanoğlu Lokantası Yöresel yemeklerin yenilebileceği bir yerdir.

ADIYAMAN'DA NE ÜRETİLİR?

Tekstil sanayi, gıda sektörü, kimya sanayi, metal sanayi, ağaç ve plastik sanayi. Bunun yanında tarımsal ürünler olarak şunları sayabiliriz; buğday, kırmızı mercimek, pamuk, tütün, arpa, çeltik, mısır, nohut, kuru fasulye, şeker pancarı, susam, kuru soğan ve kuru sarımsak.

 

Adıyaman Tanıtımı  | Okunma Sayısı : 1596

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed