bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Şeker Hastalarına Müjde.! Diyabet hastasına müjde..! 09/05/2014

Şeker Hastalarına Müjde.! Diyabet hastasına müjde..!

Diyabet hastasına müjde 7 milyon diyabet hastasına müjde...

Dünyada sayılı merkezlerde yapılabilen pankreas adacık nakli artık Türkiye'de de hastaların hizmetine sunulacak. Şeker hastalarının ensülinsiz yaşamalarına imkan sağlayan 'adacık nakli' çalışmalarında büyük başarıya erişilirken, nakillerin önümüz sene başlaması tasarılanıyor. 5 yıldır üzerinde çalışılan projede koyun, fare ve sıçanda yapılan tecrübe nakillerinde muvaffakiyet sağlandı. Kadavradan bağışların alınması sonrası insanlar üzerinde de nakiller başlayacak.

 

7 MİLYON HASTAYA GÜÇ

 

Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Adacell birimi pankreas adacık nakli yapmaya hazırlanıyor. Takriben 7 milyon hastaya güç olacak projede pankreas adacık nakliyle diyabet hastalarının ensüline ihtiyaç duymadan yaşamaları amaçlanıyor. Adacell Başkanı Doç. Dr. Ahmet Yeşilyurt, insandan insana pankreas adacık nakli yapabilmek için 5 yıldır çalıştıklarını söyledi. Yeşilyurt, pankreastan adacık hücrelerini ele geçirmeyi muvaffak olduklarını belirtti.

 

KADAVRADAN PANKREAS NAKLİ

 

Proje ile beraber kadavradan pankreas naklinin başlayacağını belirten Yeşilyurt, "Bu rehabilitasyon yoluna 5-6 yıl önce başladık. 2-3 yıldır bağışlanan kadavralardan adacık pankreas naklini tecrübe ediyoruz. Hayati tehlike ortadan kalktı. Gelecek sene pankreas adacık nakline başlayacağız. Bu nakilde temel olarak hücre nakli gerçekleştiriliyor. Koyun, fare ve sıçan gibi deney hayvanları üzerinde tecrübe ettik. Muvaffakiyet sağladık. Biz burada hücrelerin ömrünü uzatmak için uğraşıyoruz" diye konuştu.

 

12 SAATLİK OPERASYON

 

Adacık nakli operasyonu şöyle gerçekleştiriliyor: "Pankreas içinde dağılmış olan adacıklar 12 saat süren ve cerrahi, enzimatik ve mekanik işlemlerden geçtikten sonra hastanın karaciğerinin 'kapı damarına' enjekte ediliyor. Adacıklar pankreasın içine değil karaciğere naklediliyor. Adacık naklinin en zor bölümü adacıkların pankreastan çıkarılma başka bir deyişle yalıtım işlemidir. Nakil işleminin en kolay bölümü ise adacıkların hastanın vücuduna nakledilme işlemi. Bu bölüm yalnızca 30-45 dakika sürüyor ve hastanın genel anestezi ile uyutulması dahi gerekmiyor."

 


Şeker Hastalarına Müjde.! Diyabet hastasına müjde..! Google.com da detaylı araŞeker Hastalarına Müjde.! Diyabet hastasına müjde..! Detaylı Ara...
09/05/2014  | Bu haber 2116 kez okundu.
Sağlık - Yaşam Kategorisindeki Son Haberler
Facebook Yorumları

Table './kemerfir_firma/online' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed