bg
Anasayfa
Firmalar
Detaylı Ara
Kemer firma rehberi

 Kemer İş, Firma ve Yaşam Rehberi

Reklam

 Kemer İş Rehberi | Antalya Firma Rehberi | Antalya İş Rehberi | Ücretsiz Firma Ekle | Antalya Rehberi | Kemer Rehberi | Google Rehberi

Google'dan şimdi de diyabet hastaları için lens! 05/02/2014

Google'dan şimdi de diyabet hastaları için lens!

Google, günde birçok kez parmaklarından kan almak zorunda kalan milyonlarca diyabet hastasının yaşamlarında çığır açacak lenslerin, beş yıllık bir süre içinde piyasaya çıkacağını açıkladı.

 
Minicik bir glikoz sensörü ile kablosuz verici içeren kontak lensler, sürücüsüz araba ve internet bağlantılı gözlüğü de tasarlayan Google X laboratuvarında 18 ay süren çalışmalar sonucu geliştirildi. 
 
Glikoz seviyesini ölçen kontak lens fikri, ilk kez birkaç yıl önce Washington Üniversitesi araştırmacıları tarafından ileri sürülmüştü. 
 
Araştırmayı yöneten Brian Otis, "Projemizi, akademik ortamda ancak belirli bir seviyeye kadar getirebildik. Ancak projemizi gerçekleştirme şansını bize Google verdi" dedi.
 
Google'un Silikon Vadisi'ndeki merkezinde tanıtılan lenste, içlerinde on binlerce minyatür vericinin bulunduğu iki parlak zerrecik yer alıyor. Lens, aynı zamanda bir de saç inceliğinde anten içeriyor. 
 
Otis, "Biliyorum çok da bir şeye benzemiyor ama her şeyi bu kadar küçük ölçeklerde yapmak, çılgınca bir çaba gerektirdi" dedi. 
 
Google'dan şimdi de diyabet hastaları için lens!Amerika Diyabet Derneği Başkanı Dwight Holing, bilim adamlarının diyabet hastalarına yardımcı olmak için gösterdiği çabalardan son derece mutlu olduklarını ancak piyasaya sürülecek cihazların doğru ve zamanında bilgi vermesi gerektiğine dikkati çekti. 
 
Dünyada kan şekerlerini kontrol altında tutmak için insülin kullanmak zorunda olan 382 milyon diyabet hastası olduğu sanılıyor. 
 
Merkezi Hollanda'da bulunan NovioSense ve İsrail'deki OrSense gibi başka şirketler de iğnesiz glikoz ölçüm sistemleri geliştirmeye çalışıyor. 
 
Söz konusu glikoz sistemleri piyasasının, yıl sonuna kadar 16 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
 


Google'dan şimdi de diyabet hastaları için lens! Google.com da detaylı araGoogle'dan şimdi de diyabet hastaları için lens! Detaylı Ara...
05/02/2014  | Bu haber 1057 kez okundu.
Sağlık - Yaşam Kategorisindeki Son Haberler
Facebook Yorumları

İstatistikler
Sitemizde şuan, 15 Online Ziyaretçi, 0 Online Üye olup, Bugün 902, Toplamda 11337225 kez ziyaret edilmiştir.
Bizi Takip Edin
Copyright 2014 © Kemer Rehberi Tüm Hakları Saklıdır.